Czy sposób na to jak w 2020 transportować ponadgabaryty jest trudny? - trans

transport wielkogabarytowy

Organizacja transportu ciężkiego

Transport towarów od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W szczególności międzynarodowy przewóz jest opłacalny, więc coraz częściej samochody ciężarowe przejeżdżają granice swojego kraju i jadą do państw zagranicznyc

Czy sposób na to jak w 2020  transportować ponadgabaryty jest trudny? - trans transport wielkogabarytowy
h.

Transport ponadgabarytowy jest specyficzny. Wiąże się on z dodatkowymi formalnościami, o których firma musi pamiętać. Dla kierowcy ciężarówki transport ciężki to również wyzwanie. Z całą pewnością zauważy różnicę w czasie jazdy jeżeli pierwszy raz będzie przewoził tego typu załadunek.

Zdarza się, że kierowca czuje bardzo dużą odpowiedzialność za przewożony towar. Dlatego firma powinna mu zadbać o to, żeby mógł spokojnie przemieszczać się drogami w różnych krajach. Z całą pewnością transport maszyn wymaga odpowiedniej logistyki. Ciężarówka z takim towarem nie może poruszać się po wszystkich drogach. Warto więc już wcześniej zaplanować objazdy, żeby nie doszło w trasie do niekomfortowej sytuacji. Czasami trudno przewidzieć co się stanie w trasie, ale niektórych niespodzianek można uniknąć.


Niezależnie natomiast od tego czy planuje

Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca na przewożeniu (transportowaniu) tego rodzaju towarów, których poszczególne parametry - przede wszystkim waga oraz wysokość, wzrost i szerokość - przekraczają te dopuszczone dla pojazdów, które poruszają się po terenie Polski. Tym samym oznacza to, że transport ponadgabarytowy jest ściśle regulowany przepisami prawnymi. Każdy, kto planuje przewieźć ładunek wykraczający poza normy musi uzyskać odpowiednie zezwolenie, by zadziałać w sposób legalny.

A co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie transportu ponadgabarytowego? Według prawa wymagane jest złożenie specjalnego wniosku, który musi uwzględniać kilka ważnych dokumentów (całą ich listę można znaleźć na różnych stronach internetowych). Niezależnie natomiast od tego, czy planuje się transport maszyn, czy może jeszcze cięższej infrastruktury, każdorazowo taki przewóz musi zostać właściwie zorganizowany i zaplanowany, aby nie utrudnił on innym uczestnikom ruchu poruszania się po drogach.


transport maszyn rolniczych - ciągników koparek

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.


Za taki towar można uznać wyrób

Do przewożenia towarów ponadgabarytowych wykorzystuje się specjalne usługi transportowe - może to być chociażby tzw. transport ciężki. Istnieje kilka przepisów, które jasno mówią o tym, w jaki sposób takowe usługi powinny być realizowane. Należy je właściwie zorganizować i przeprowadzić. W tym właśnie celu firmy i prywatni klienci, którzy chcą przewieźć rzeczy lub ładunki ponadnormatywne, powinni skorzystać z usług specjalistycznych firm transportowych.

Transport ponadgabarytowy nazywany jest także transportem nienormatywnym oraz transportem ponadmormatywnym. Pod tą nazwą kryje się usługa przewożenia takich towarów, których rozmiary oraz waga przekraczają ogólnie przyjęte normy. Za taki towar można uznać wyrób, którego szerokość przekroczy 2 i pół metra, długość przekroczy 16,5 m (naczepa), a wysokość - 4 m. Masa ładunku ciężkiego wynosi przynajmniej 42 tony.

Z pomocą tej specjalistycznej usługi można przeprowadzić m.in. transport maszyn rolniczych, ale także zbiorników, konstrukcji stalowych oraz infrastruktury.